komu należy się zachowek

Komu należy się zachowek?

Wielu moich czytelników ma niewielką wiedzę odnośnie instytucji zachowku. Niemniej ostatnio zauważyłem duże zainteresowanie tę tematyką. Na moim blogu sprawaozachowek.pl pojawi się wiele wpisów odnośnie spraw spadkowych. Ale zacznę od najważniejszych kwestii. No więc czym jest i komu należy się zachowek?

Co to jest zachowek?

Zachowek jest starą instytucją wywodzącą się z prawa spadkowego, która ma chronić osoby najbliższe zmarłemu przed pozbawieniem ich korzyści ze spadku.

Zazwyczaj zachowek przysługuje w wysokości połowy wartości udziału spadkowego, jaki otrzymałaby osoba pominięta w testamencie, gdyby testamentu nie było, a dziedziczyłaby ustawowo.

Są jednak od tego pewne wyjątki, ale nimi zajmę się w odrębnym tekście.

Zachowek, ale dla kogo?

Najprościej rzecz ujmując – pominiętym w testamencie. Zachowek może należeć się pominiętym dzieciom, ale też i wnukom. Każdy przypadek jest inny i powinien zostać indywidualnie przeanalizowany.

Posłuchaj historii Pani Anny i Pani Beaty, których rodzice zgodnie przepisali cały majątek na rzecz jedynego syna. Pominęły swoje córki. Skład majątku po rodzicach był dość pokaźny:

  • duży dom na przedmieściach,
  • dwie działki w atrakcyjnych lokalizacjach,
  • trochę gotówki.

Obu paniom należy się zachowek, w tym przypadku będzie to połowa tego, co otrzymałyby dziedzicząc po rodzicach, a więc 1/6. Normalnie otrzymałyby po 1/3. W tym przypadku naprawdę jest co dzielić. Niemniej takie sytuacje zdarzają się bardzo często. W zasadzie wszędzie tam, gdzie pojawiają się nieruchomości, a rodzice muszą decydują się wybierać, któremu z dzieci zapisują swój majątek.

Niedługo przygotuję szereg artykułów dotyczących zachowku, a w tym dziedziczenia zachowku, tego jak dochodzić zachowku oraz konkretnych szczegółów ze spraw sądowych o zachowek.

Piotr Stosio

Radca Prawny


Skontaktuj się ze mną w sprawie spadkowej, a zwłaszcza w sprawie o zachowek.


[contact-form-7 id=”196″ title=”Formularz 1″]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *